Drużyna Komendancka - 11 WDH Darnia Siedlce

Historia

W 2003 roku Dariusz Biedak jako prezes Siedleckiego Klubu Turystyki Rowerowej „Doktorek” zorganizował rajd rowerowy do Gródka nad Bugiem. Nocleg był przewidziany w stanicy harcerskiej Hufca ZHP Sokołów Podlaski. Komendantka hm. Bożena Hardej nie chciała za wynajem domków pieniędzy, poprosiła tylko o przysługę jak nadarzy się „okazja”. Okazało się, że Dariusz Biedak (jako zuch od 1979 roku a potem harcerz od 1982 roku) szybko znalazł wspólny „język” z komendantką, nawiązała się przyjaźń. „Okazja” przytrafiła się rok później. Hufiec z Sokołowa Podlaskiego pozyskał nową bazę na organizację letnich obozów w Jaśkowie na Mazurach. Potrzebna była pomoc w przygotowaniu miejsca na wypoczynek dzieci i młodzieży. Dariusz Biedak bez wahania dołączył do tzw. kwaterki. Latem 2005 roku uczestniczył w obozie jako z-ca komendantki podobozu „Hiszpania”. Wtedy hm. Bożena Hardej zaproponowała, aby utworzył własną drużynę w Siedlcach. Po początkowych śmiechach i zarzekaniu się, że to bez sensu druh Darek podjął się tego. Początkowo na miejsce działania chciał wybrać S.P. Nr 5 w Siedlcach – najbliżej jego zamieszkania, jednak jako działacz PTTK spytał się w biurze „Która szkoła podstawowa najczęściej bierze udział w rajdach siedleckiego oddziału PTTK?” Odpowiedź padła – Szkoła Podstawowa Nr 11. 1 grudnia 2005 roku odbyły się tam pierwsze zbiórki organizacyjne. Zbiórki cieszyły się dużym zainteresowaniem, zważywszy na fakt działalności jako jedyna drużyna ZHP w Siedlcach. Nazwa została wybrana – Darnia (od bajecznej krainy Narnia – akurat wchodził na ekrany film „Opowieści z Narni”), na symbol zostało wybrane słońce, które zawsze towarzyszy drużynie do dzisiejszych czasów. Od początków drużyny Darnia przyjęła system programowy oparty na turystyce i krajoznawstwu. Jest organizowanych dużo wycieczek, rajdów, biwaków gdzie uczymy się być dobrym harcerzem a także poznając piękno naszej ojczystej ziemi. Podsumowaniem naszego roku harcerskiego są samodzielne obozy: 2009 Hel, 2010 Ukraina, 2011 Konopiska, 2012 Czechy, 2013 Kurnędz, 2015 Czechy, 2016 Orzysz, 2017 Czechy. Po ostatnim obozie drużynowy 11 WDH Darnia – Siedlce phm Dariusz Biedak podjął „ciężką” decyzję o wystąpieniu z ZHP i utworzeniu własnego stowarzyszenia o nazwie Niezależna Drużyna Harcerska.

Obrzędowość

Twierdza Darnia


Twierdza Darnia

Na niewielkiej wyspie, tuż nad brzegiem morza leży twierdza Darnia. Jej grube mury skutecznie chronią mieszkańców przed wiatrami i sztormami. Wewnątrz nasycone słońcem ogrody dostarczają ciepła i są miejscem wspaniałego wypoczynku. Zielona dżungla za bramami to miejsce niezapomnanych, niesamowitych przygód. Dareńczycy jako swój symbol wybrali słońce, które odzwierciedla ich stosunek do otaczającego świata: radość, ciepło, uśmiech, umiłowanie przyrody, koleżeńskość. Na sztandarze powiewającym dumnie na najwyższej wieży widzimy oprócz słońca krzyżujące się niebieskie pasy. To jest znak żywiołu wody - czystości myśli i uczuć. Odrazą jest jakakolwiek forma przemocy, brzydzą się zabawami w wojnę - to nie dla nich. Kraina, jak i twierdza, będzie trwać wiecznie, na słowo Darnia nieprzyjaciele niech drżą, przyjaciele niech zagoszczą jak u siebie. To Darnia jest przecież...

Drużynowy

"Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia" Albert Einstein


Drużynowy
Drużynowy

Drużynowy hm Dariusz Biedak

 • Instruktor Krajoznawstwa 1635/R/06
 • Instruktor Polskiego Zwiazku Wędkarskiego
 • Przodownik Turystyki Rowerowej PTKol. 6712
 • Wykładowca Szkolenia Kadry PTK 38/2006
 • Znakarz Nizinnych Szlaków Turystycznych 324-2/2009
 • Ratownik Medyczny - uprawnienia MSWiA 1/3/2000
 • Z-ca Komendanta Hufca ZHP "Podlasie" w latach 2008-2012
 • Viceprezes Siedleckiego Klubu Sympatyków Survivalu "SUPERSTES"
 • Opiekun sekcji dziecięcej Siedleckiego Klubu Turystyki Rowerowej "Doktorek" http://doktorek.siedlce.cc (Prezes Klubu w latach 2003 - 2009)
 • Odznaczenie państwowe: "Za ratowanie życia i mienia ludzkiego"
 • Odznaczenie Prezydenta R.P.:"Za Długoletnią Służbę"
 • Odznaczenie ZHP: Brązowy Krzyż "Za Zasługi Dla ZHP"
 • Najwyższa złota odznaka PTTK: "Za pracę z młodzieżą"
 • Odznaka Honorowa Wójta Gminy Siedlce
 • Brazowa Honorowa Odznaka PTTK nr 571 Zarzad Główny PTTK

Robert Baden Powell miał rację!! - choćby twój sznur połyskiwał srebrem, złotem, skórą a pod twoim krzyżem ze złotą lilijką i obręczą była czerwona podkładka... nie ma to jak być zastępowym, drużynowym - to są najlepsze funkcje w harcerstwie............ najlepsze, bo okazuje się, że to Ty tworzysz to harcerstwo - jesteś "na pierwszej lini ognia" a to jest wspaniałe! Ty zachęcasz, stwarzasz atmosferę, rozbudzasz wyobraźnię, ciężko pracujesz z młodszymi od siebie starając się przekazać im to, co i ciebie zafascynowało. Trudna, ciężka...ciężka służba ale wdzięczna!!

Umundurowanie

1. Umundurowanie, rozmieszczenie plakietek

Mundur Darni, NDH
Mundur Darni, NDH
Mundur Darni, NDH

2. koszulka "polo" do zajęć programowych

Koszulka polo Darni, NDH
Koszulka polo Darni, NDH
Koszulka polo Darni, NDH

Obozy

OBÓZ HARCERSKI – BALATONAKALI WĘGRY


Karta kwalifikacyjna
Ulotka obozu
Aktualne informacje organizacyjne
Copyright Darnia NDH © 2018 by Gabriel Koziestański